Menu
Polecamy
Kontakt
Kontakt
Gazetka
Statystyka
Aktualności

Zmiany personalne w parafii

Zmiany personalne w parafii Zmiany personalne w parafii

   Przez ostatni tydzień wiele zmian zaszło w naszej parafii. Chodzi o zmiany personalne. Dekretem JE ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi został odwołany z obowiązków wikariusza naszej parafii ks. Dominik Zakrzewski. Jego nową parafią będzie teraz parafia pw. Chrystusa Króla w Dolicach. KS. Dominik pracował u nas od 25 sierpnia 2012 roku i dał się poznać jako dobry duszpasterz. Mszę pożegnalną odprawił w sobotę, tj. 29 listopada o godz. 18.00. Po zakończonym nabożeństwie wielu parafian udało się do zakrystii, aby osobiście podziękować księdzu za wspólnie spędzone lata i zapewnić go o nieustającej modlitwie w jego intencji.
   Na jego miejsce przybył do nas ks. Piotr Buda, który przybył do nas z parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Szczecinie. Swoją służbę w nowej parafii rozpoczął 1 grudnia 2014.
   Podczas niedzielnych Mszy świętych (7 grudnia) został oficjalnie przedstawiony przez ks. proboszcza wszystkim parafianom.
   Módlmy się za naszych duszpasterzy , aby Dobry Bóg prostował im drogi do uzyskania świętości.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoZmiany personalne w parafii - ksiądz Dominik
kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoZmiany personalne w parafii - ksiądz Piotr

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Uroczystości poświęcenia Kaplicy Życia

Uroczystości poświęcenia Kaplicy Życia

   We wtorek, 21 października 2014 roku, o godzinie 18.00. została odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. W trakcie tej mszy została poświęcona Kaplica Życia.
   W naszej Diecezji jest to taka pierwsza kaplica. Figury, które znajdują się w niej zostały poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka w wigilię święta Jana Pawła II. Figurkę dzieciątka przewiózł ks. Marcin, który specjalnie przyjechał z Rzymu. Kaplica jest pod szczególną opieką Św. Jana Pawła II , który był głównym obrońcą życia nienarodzonego i rodziny.
   W kazaniu wygłoszonym przez Arcybiskupa mogliśmy usłyszeć między innymi słowa o radości z każdego życia, o szczęściu z daru życia i o piątym przykazaniu: NIE ZABIJAJ.
   Od tej pory kaplica będzie służyć wszystkim wiernym, a figury w niej wystawione nie będą skrywane przez większość roku w magazynie, tylko będą mogły cieszyć oczy naszych parafian oraz przybyłych gości.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoUroczystości poświęcenia Kaplicy Życia

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


88 TYDZIEŃ MISYJNY

88 TYDZIEŃ MISYJNY

   W niedzielę, 11 października przeżywaliśmy w parafii Światowy Dzień Misyjny. Rozpoczął on jednocześnie trwający do 19 października 88 TYDZIEŃ MISYJNY.
   W trakcie trwania Misji Świętych słuchaliśmy wielu nauk misyjnych, zostały odnowione przyrzeczenia chrzcielne i małżeńskie. Adorowany był Najświętszy Sakrament.
   Codzienne spotkania z misjonarzami kończyły się Apelem Jasnogórskim.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii foto88 TYDZIEŃ MISYJNY
kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoZakończenie 88 Tygodnia Misyjnego

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Dzień Fatimski

Dzień Fatimski

   13 września, sobota - dzień Fatimski. Z kaplicy o g. 18.00 w uroczystej procesji przeniesiono figurę M.B. Fatimskiej do głównego kościoła i odprawiono Nabożeństwo Fatimskie tj. odczytano prośby i podziękowania. Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja z figurą wokół kościoła.
   Nabożeństwo Fatimskie zakończyło się Aktem Oddania się Matce Bożej i wniesieniem figury do kaplicy.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoDzień Fatimski

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Poświęcenie tornistrów

Poświęcenie tornistrów

   7 września, podczas Mszy św. dla dzieci, zostały poświęcone tornistry dzieci klas pierwszych, rozpoczynających w tym roku swoją edukację. Ksiądz Edward udzielił również błogosławieństwa wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom, aby nauka postępowała w imię boże.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoPoświęcenie tornistrów

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

   15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość Wniebowzięcia NMP tradycyjnie nazywa się także Świętem Matki Bożej Zielnej. W tym dniu w kościołach święci się kwiaty i zioła przyniesione przez wiernych. To poświęcenie miało miejsce także w naszym kościele.
   W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski - również z naszej parafii, właśnie na to święto. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoWniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Boże Ciało

Boże Ciało

   19 czerwca 2014 - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej- Boże Ciało. W Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną. Obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach miasta. Procesja zatrzymuje się kolejno przy ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty Ewangelii.
   Trasa tegorocznej procesji przebiegała jak co roku ulicami: Gdańską, 11 Listopada, Poznańską, Szkolną i Śląską. Wierni zatrzymywali się przy trzech ołtarzach przygotowanych przez parafian. Dzieci , które przystąpiły w tym roku do I Komunii Świętej sypały kwiatki przed Ciałem Chrystusa niesionym w monstrancji.
   Mieszkańcy naszej parafii tłumnie uczestniczyli w procesji dając tym samym świadectwo swojej wiary.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoBoże Ciało

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


25 lecie parafii

25 lecie parafii 25 lecie parafii

   W tym roku nasza parafia obchodzi 25 lecie. Z tego tytułu została odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczył brat naszego proboszcza ks. prałat Zdzisław Garbicz, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Szczecinie.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również ks. dziekan Zbigniew Rzeszótko, ks. prałat Kazimierz Sasadeusz oraz ks. kan. dr Janusz Posadzy - wiceoficjał Sądu Metropolitalnego, który wygłosił kazanie.
   W trakcie mszy występował chór "Kantylena" i "Chwaty"    Po mszy dziękczynnej, w intencji 25 lat parafii wierni wraz ze swoimi kapłanami spotkali się na podwórzu domu parafialnego, gdzie odbył się piknik.
   W trakcie pikniku można było smacznie zjeść i napić się. Swój występ zaprezentował zespół muzyczny z Golczewa, któremu pomagał ks. Tomasz Gruszto - niedawno członek zespołu Clerboys. Wśród wielu atrakcji , które były na pikniku takie jak pokaz sprzętu policyjnego i Służby Granicznej, przejażdżki na quadzie, malowanie twarzy, pokazy sztuk walk i pokazy motocykli najważniejsza była loteria fantowa.
Wśród ponad tysiąca losów (wszystkie pełne) najciekawszy był rower, który został wylosowany.
   W takiej rodzinnej atmosferze sielankowa zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych i po raz kolejny skonsolidowała naszą parafialną wspólnotę.
   Parafii i jej kapłanom pozostaje życzyć kolejnych jubileuszów i kolejnych szczęśliwych lat w jakże domowej atmosferze, która w tych jakże trudnych dla chrześcijaństwa czasach jest bardzo potrzebna.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii foto25 lecie parafii - msza odpustowa
kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii foto25 lecie parafii - piknik

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Rocznica Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza Komunia Święta

   25 maja swoje święto obchodziły dzieci, które rok wcześniej przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Podczas Mszy świętej o godz. 13.00. dziękowały za dar jaki otrzymały, dzięki któremu mogły w pełni uczestniczyć w Eucharystii i przystępować do stołu pańskiego. Prawdziwe są bowiem słowa samego Chrystusa: ... to jest moje Ciało, i kto je spożywa, będzie żył na wieki.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoPierwsza Komunia Święta

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza Komunia Święta

   18 maja pierwsza grupa drugoklasistów przystąpiła do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się podczas Mszy Świętej o godzinie 11.30.
   Dzieci po całorocznym przygotowaniu mogły tego dnia po raz pierwszy przystapić do Stołu Bożego. Dzień wcześniej przystąpiły do sakramentu pokuty, wyznając swoje grzechy przy konfesjonale.
   Jak wyglądała cała uroczystość i piękny wystrój kościoła zapraszam do obejrzenia w galerii fotograficznej.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoPierwsza Komunia Święta

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Msza Dziękczynna

Sakrament Bierzmowania

   11 maja o godzinie 10.00. została odprawiona Msza Święta, Dziękczynna, za kanonizację Jana Pawła II. Mszy przewodniczył ksiądz proboszcz Roman Garbicz. Dla uwznioślenia charakteru uroczystości wystąpił chór mieszany "Kantylena".

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoMsza Dziękczynna

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Sakrament Bierzmowania

Sakrament Bierzmowania

   W środę, 30 kwietnia 2014 roku, w trakcie Mszy świętej o godz. 18.00. kolejna grupa młodzieży i osób dorosłych przystąpiła do Sakramentu Bierzmowania. Sakrament został udzielony przez ks. Abpa Tadeusza Kondrusiewicza - Metropolitę Mińsko-Mohylewskiego.
   Istotą Sakramentu Bierzmowania jest przekazanie Ducha Świętego, umocnienie wiary oraz przekazanie umiejętności obrony wiary i świadczenia o niej. Jednoczy ściślej z Jezusem Chrystusem. Każdy katolik uzyskawszy ten sakrament włączany jest w misję ewangelizacyjną Kościoła katolickiego.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoSakrament Bierzmowania

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Triduum Paschalne

Tridumm Paschalne

   Wielkanoc - Zmartwychwstanie Pańskie jest to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
   „Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa nie należy do przeszłości, ale zawiera żywotną siłę, która przeniknęła świat. Tam, gdzie wszystko wydaje się martwe, ze wszystkich stron pojawiają się ponownie źdźbła zmartwychwstania. Jest to siła nie mająca sobie równych.” Tak dodaje nam nadziei Ojciec Święty Franciszek w adhortacji Evangelii Gaudium.

Wielki Czwartek

   W tym dniu sprawowana zostaje tylko tylko jedna ofiara eucharystyczna, Msza Krzyżma świętego, celebrowana w kościele katedralnym przez biskupa i prezbiterów danej diecezji. Podczas tej mszy świętej biskup konsekruje oleje chorych, katechumenów i święte krzyżmo. Kapłani zabierają nowe oleje do swoich parafii, stare zaś się spala.
   Wieczorem została odprawiona uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła Triduum Paschalne. Została ustanowiona na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty - kapłaństwo i eucharystię.

Wielki Piątek

   Tego dnia nie odprawiono mszy z uwagi na ofiarę Jezusa Chrystusa poniesionej na krzyżu. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się krzyż. Od samego rana trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Odprawiona została droga krzyżowa.
   Ołtarz jest tego dnia obnażony: bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów.

Wielka Sobota

   W Wielką Sobotę odbyło się w świątyni błogosławieństwo i poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Wierni przybywali do kościoła z koszykami pełnymi różnorodnych produktów, aby przed spożyciem ich w dniu Paschy, poświęcić je Bogu, dziękując jednocześnie za nie.
   O godz. 22.00 rozpoczęła się celebracja Liturgii Wigilii Paschalnej. W trakcie jej trwania została odprawiona:
 • Liturgia Światła
 • Liturgia Słowa
 • Liturgia Chrzcielna i
 • Liturgia Eucharystyczna
   Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją w Roku Liturgicznym. Zgodnie z bardzo dawną tradycją noc poprzedzająca Niedzielę Zmartwychwstania powinna być czuwaniem na cześć Pana. Wierni, posłuszni upomnieniu Ewangelii, trzymają w rękach zapalone świece. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Kapłani ubierają się w szaty mszalne koloru białego.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoWielki Czwartek
kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoWielki Piątek
kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoPoświęcenie pokarmów
kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoLiturgia Wieczerzy Paschalnej
kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoRezurekcja


tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa

   Niedziela Palmowa jest to święto przypadające 7 dni przed Wielkanocą i rozpoczynające Wielki Tydzień. Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoNiedziela Palmowa

tekst Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Droga krzyżowa ulicami miasta

Droga krzyżowa ulicami miasta

   11 kwietnia świnoujścianie wyruszyli w Drogę Krzyżową ulicami naszego miasta. Odbywa się ona w celu upamiętnienia męki pańskiej sprzed blisko 2000 lat. Wierni, przedstawiciele grup modlitewnych oraz duchowni nieśli krzyż na swoich barkach poprzez kolejne stacje od kościoła pw. Michała Kozala do kościoła pw. NMP Gwiazdy Morza. W procesji wzięło udział kilkaset osób.
   Te procesje wpisały się już na stałe w kalendarz przedświąteczny. Tegoroczna odbyła się w ostatni piątek Wielkiego Postu. Za siedem dni przeżywać będziemy Triduum Paschalne a potem Wielkie Świętowanie na pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego , które jest podstawą naszej wiary.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoDroga krzyżowa ulicami miasta, autorstwa D. Szysz
kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoDroga krzyżowa ulicami miasta, autorstwa E. Papski

tekst Jerzy Farkas, foto: Daniel Szysz & Edmund Papski


Noc nad Betlejem - Jasełka 2014

Noc nad Betlejem

   W niedzielę 5.01.2014r. po mszy świętej o godz. 13-tej dzieci z naszej parafii przygotowały „Jasełka”. W atmosferze radości, a zarazem wzniosłości dzieci przedstawiły historię narodzin Jezusa.
   Mali i duzi aktorzy ( w przedziale wiekowym: od przedszkola do gimnazjum) pięknie ubrani, wcielali się w przydzielone im role z wielkim zaangażowaniem. Trębacz dobitnie ogłosił rozkaz cezara o spisie ludności, dziewczynki - Aniołki przepięknie śpiewały małemu Jezusowi, a dzielni pasterze przynieśli dary. Nie brakło oczywiście Józefa i Maryi, która ślicznie śpiewała kołysankę. Przybyli także trzej Królowie, we wspaniałych szatach z bogatymi darami. Wszyscy razem głośno i pięknie śpiewali. Podkładem muzycznym do śpiewanych kolęd było granie na klarnetach przez Agnieszkę i Julię.
   W przedstawieniu brało udział ok. 35 dzieci. Każdego roku grupa chętnych powiększa się. Również rodzice całym sercem włączyli się w organizację „Jasełek”. Pomogli w przygotowaniu pięknych strojów oraz dbali o stronę organizacyjno-porządkową tak licznej grupy. Za ich zaangażowanie i poświęcony czas pięknie dziękujemy.


tekst: Bożena Boczkowska. foto: Jerzy Farkas

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoNoc nad Betlejem - Jasełka 2014


Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

   W piątek, pierwszego listopada, obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to szczególny dzień każdego członka Kościoła Katolickiego, kojarzony najczęściej z zapalaniem zniczy i kwiatami , którymi dekorujemy groby naszych bliskich. Jest to czas szczególnej modlitwy i wspominaniem tych, którzy odeszli do Domu Pana. Idąc na cmentarz, wraz z rodzinami oddajemy hołd, naszym bliskim i znajomym, wierząc gorąco w to, że cieszą się oni wieczną chwałą u boku Ojca Niebieskiego i że po naszej śmierci spotkamy się tam z nimi. Jest to dzień, kiedy Kościół pokazuje nam drogę, która ma nas zaprowadzić do świętości.
   Czytamy przecież w Ewangelii wg św. Jana : "Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem."
   W tym szczególnym dniu na cmentarzu komunalnym w Świnoujściu odbyła się, jak co roku, Msza św. o godz. 14.00. Bezpośrednio po Mszy św. alejkami cmentarnymi przeszła procesja z modlitwami za naszych zmarłych. Mszę odprawił ks. Tomasz Gruszto z naszej parafii.
   2 listopada - w Dzień Zaduszny - mieszkańcy miasta i przybyli goście spotkali się wieczorem (19.30) na świnoujskiej plaży, aby oddać hołd wszystkim tym, którzy nie powrócili z morza. Z morza, które niejednokrotnie było ich żywiołem, domem, pasją aż w końcu stało się ich grobem. Ta tradycja jest kultywowana od wielu lat i na stałe wpisała się w kalendarz listopadowych uroczystości. W tym roku gościliśmy przedstawicieli wspólnoty Stella Maris ze Szczecina.
   Zaduszki Morskie, nad brzegiem Bałtyku są najlepszym momentem, aby wspomnieć ciężką pracę marynarzy, ich wysiłek, długie dni rozstania z rodzinami i pomodlić się za tych, którym miejsce ich pracy stało się miejscem wiecznego spoczynku.


foto & tekst: Jerzy Farkas

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoUroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny


Chór Kantylena i Chwaty

Chór Kantylena i Chwaty

   31 czerwca gościliśmy w murach naszego kościoła chór mieszany Kantylena pod kierownictwem Barbary Okoń.
   Chór powstał w 2008 roku , członkami chóru są osoby dorosłe i seniorzy . W swoim repertuarze posiada muzykę sakralną 4 głosową a`cappella, dawną, rozrywkową, okolicznościową i patriotyczną. W 2011 roku chór został laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Chórów ARS Seniorów w Szczecinie .


foto: Edmund Papski, tekst: Jerzy Farkas

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoChór Kantylena i Chwaty


Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

   Obchodzi ją Kościół katolicki w piątek po oktawie Bożego Ciała. Uroczystość ta wyraża prawdę, którą zapisał św. Jan Apostoł: „Bóg jest miłością”. Kult Serca Jezusa, znany już od średniowiecza, rozpowszechnił się w Kościele i został oficjalnie uznany pod wpływem objawień, jakie miała XVII-wieczna mistyczka św. Małgorzata Maria Alacoque. Wymowa uroczystości odwołuje się do powszechnie czytelnej symboliki serca, wyrażającej miłość. Wszystkie teksty liturgiczne tej uroczystości zwracają uwagę przede wszystkim na Bożą miłość, której najpełniejszym symbolem jest Serce Jezusa.
   Już starożytni pisarze chrześcijańscy podkreślali, że z przebitego Serca Jezusa narodził się Kościół i sakramenty, zwłaszcza Eucharystia — sakrament miłości. Zaczątki kultu Serca Jezusowego widoczne są już w wiekach średnich, kiedy to niezależnie w różnych miejscach pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego. Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerza się na cały Kościół. Przyczyniło się do tego szczególnie dwoje świętych: Małgorzata Maria Alacoque oraz jej spowiednik Jan Eudes. Główna zasługa w rozpowszechnianiu się kultu Najświętszego Serca przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647—1690) z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Po dokładnych badaniach Stolica Apostolska uznaje wiarygodność objawień św. Małgorzaty Marii i zezwala na obchodzenie tego święta. Pierwszy zatwierdził je papież Klemens XIII w 1765 roku. Na dzień uroczystości wyznaczono — zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Małgorzacie Marii — piątek po oktawie Bożego Ciała. Pius IX w 1856 r. rozszerzył to święto na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Pius XII opublikował w 1956 r. specjalną encyklikę „Haurietis aquas”, poświęconą czci Jezusowego Serca.
   Najpopularniejsze formy kultu Serca Jezusa, oprócz samej uroczystości, to: odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, Litania do Serca Jezusowego, a także akt zawierzenia Sercu Jezusa. Również liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Wśród bractw najliczniejsze jest Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria Alacoque.
   W tym roku uroczystość ta przypada w piątek 7 czerwca. Aby przypomnieć ludziom o tym ważnym święcie, dzieci z grupy liturgicznej, w niedzielę - 2 czerwca , podczas Mszy świętej o godz. 13.00, której przewodniczył ks. kanonik Roman Garbicz, przedstawiły historię objawień, których doznała św. Małgorzata Maria Alacoque oraz przypomniały zgromadzonym w kościele o obietnicach Serca Jezusowego.
   Tzw. "Wielka Obietnica": "W nadmiarze Miłosierdzia Mego Serca obiecuję, że wszechmocna Ma miłość udzieli ostatecznej łaski pomocy wszystkim, którzy przystąpią przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Św., tak iż nie umrą w Mojej niełasce, ani bez Sakramentów i że Boskie Me Serce będzie dla nich bezpiecznym schronieniem w ostatnim momencie (ich życia)".
   Przystępując do sakramentu pokuty i Komunii Świętej, chciejmy wynagradzać Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za wszystkie zniewagi, świętokradztwa i obojętność, którymi jest On obrażany, prosząc o łaskę nawrócenia biednych grzeszników i nas samych. Powtarzajmy często słowa modlitwy:„ Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według Serca Twego”.
   Myślimy, że wszystkim podobał się występ mający na celu przypomnienie historii i sensu uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Po skończonej Mszy św. poproszono księdza proboszcza do wspólnego zdjęcia, a w salce - starym zwyczajem czekała na dzieci słodka nagroda.

tekst & foto: Bożena BoczkowskaBoże Ciało 2013

Boże Ciało 2013

   30 maja 2013 r. w całej Polsce odbyły się uroczystości ku czci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto obchodzone tego dnia nazywane jest powszechnie jako Boże Ciało - Święto ku czci Najświętszego Sakramentu. Po uroczystej Mszy świętej odprawionej w kościele wierni wychodzą na ulice, aby w odświętnej procesji przejść, z modlitwą i pieśnią, do kolejnych czterech ołtarzy, manifestując tym samym swoją wiarę i wielką miłość do Boga, oddając tym samym cześć Najświętszemu Sakramentowi.
   Historia Bożego Ciała sięga XIII wieku i jest związana z objawieniami Julianny Cornillon z Francji. Uroczystość liturgiczną Bożego Ciała wprowadził w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 roku ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła powszechnego. Na termin obchodów wyznaczył czwartek w oktawie Trójcy Przenajświętszej. W ogłoszeniu bulli przeszkodziła jednak śmierć papieża. Do kalendarza świąt w całym Kościele Boże Ciało wprowadził dopiero papież Jan XXII w 1317 roku.
   Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w drugiej połowie XIII wieku w Kolonii w Niemczech. Niesiono w nich krzyż z Najświętszym Sakramentem.
   W Polsce po raz pierwszy uroczystości Bożego Ciała odbyły się w diecezji krakowskiej na początku XIV w. Procesje włączono do obchodów tego święta dopiero 100 lat później.
   Po zakończonej Mszy św. o godz. 10.00 wierni z naszej parafii przeszli w uroczystej procesji począwszy od naszego kościoła poprzez cztery ołtarze ulicami naszego miasta, czcząc Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa. Ołtarze ustawione były przy ul. Rycerskiej, Poznańskiej, Szkolnej i przy samym wejściu do kościoła. Jak co roku dzieci pierwszokomunijne sypały płatki kwiatków przed Chrystusem zamkniętym w monstrancji, ministranci nieśli krzyż i wspomagali niesienie kościelnych sztandarów.
   Nie mnie to oceniać, ale rzesze wiernych idących w procesji były nieprzebrane. W ten sposób mieszkańcy naszego miasta a w szczególności wierząca jej część dała świadectwo Chrystusa Zmartwychwstałego - wiecznie żywego..

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoBoże Ciało 2013

tekst & foto: Jerzy FarkasWręczenie Orderu św. Ottona

Wręczenie Orderu św. Ottona

   21 kwietnia 2013 roku, o godz. 18.30 odprawiona została uroczysta Msza święta. Przewodniczył jej Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli zaproszeni goście: Kanclerz Kurii - ks. Sławomir, Sekretarz Kurii - ks. Juliusz, Redemptorysta - ks. Marek oraz Dziekan Dekanatu Świnoujście ks. Zbigniew. Goście przybyli na zaproszenie ks. proboszcza Romana Garbicza, który to zwrócił się do Arcybiskupa z prośbą o przyznanie Panu Eugeniuszowi Japtokowi Orderu św. Ottona.
   To najwyższe odznaczenie diecezji, przyznawane za wkład w dobro, w rozwój samej archidiecezji oraz wspólnoty Kościoła.
   Pan Eugeniusz Japtok otrzymał Order św. Ottona z rąk Arcybiskupa w dowód uznania za ogromny wkład w budowę i utrzymanie kościoła pw. Bł. Michała Kozala oraz przyparafialnego domu wypoczynkowego dla kapłanów i świeckich oraz za ofiarną działalność charytatywną i doceniając głęboką religijność i oddanie Kościołowi.
   

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoWręczenie Orderu św. Ottona

tekst & fot: Jerzy Farkas.Święto Miłosierdzia Bożego

   Dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! - mówił Jan Paweł II.- Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam drodzy bracia i siostry. Bądźcie świadkami miłosierdzia!

   W niedzielę 7 kwietnia 2013r. obchodziliśmy święto Miłosierdzia Bożego. W tym dniu dzieci z grupy liturgicznej po Mszy świętej o godz. 13-tej przedstawiły MONTAŻ SŁOWNO-MUZYCZNY O MIŁOSIERDZIU BOŻYM na podstawie Dzienniczka Siostry Faustyny.
Warto, abyśmy za przykładem świętej Faustyny często modlili się w taki sposób jak ona: Dopomóż mi do tego o Panie, aby moje oczy były miłosierne, bym nigdy nie podejrzewała i nie sądziła według zewnętrznych pozorów, abym upatrywała to, co piękne w duszach bliźnich i przychodziła im z pomocą. Dopomóż mi, Panie, aby mój język był miłosierny, bym nigdy nie mówiła ujemnie o bliźnich, ale dla każdego miała słowo pociechy i przebaczenia.
Dopomóż mi Panie, aby ręce moje były miłosierne i pełne dobrych uczynków.
Dopomóż mi, Panie, aby nogi moje były miłosierne, bym zawsze spieszyła z pomocą bliźnim. Prawdziwe moje odpocznienie jest w usłużności bliźnim.
Dopomóż mi, Panie, aby serce moje było miłosierne, bym czuła ze wszystkimi cierpienia bliźnich.

Święto Miłosierdzia Bożego Święto Miłosierdzia Bożego Święto Miłosierdzia Bożego


tekst & fot: Bożena Boczkowska


Święte Triduum Paschalne

Poświęcenie pokarmów

   Święte Triduum Paschalne, jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
   Rozpoczyna się Mszą świętą w Wielki Czwartek, tzw. Mszą Wieczerzy Pańskiej a kończy się po południu Niedzieli wielkanocnej.


Wielki Czwartek
W tym dniu odprawiana jest tylko jedna ofiara eucharystyczna, Msza Krzyżma świętego, celebrowana w kościele katedralnym przez biskupa i prezbiterów danej diecezji.
Wieczorem natomiast odprawia się uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił dwa sakramenty święte - Kapłaństwo i Eucharystię.

Wielki Piątek
Tego dnia, z uwagi na wielki szacunek dla ofiary Jezusa Chrystusa nie odprawia się Mszy świętych. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Odprawiana jest droga krzyżowa. Tego dnia ołtarz jest obnażony, tzn. bez krzyża, obrusów, świeczników i kwiatów.

Wielka Sobota
W Wielką Sobotę wierni trwają przy Grobie Pańskim rozważając Jego mękę i śmierć. Tego dnia od godzin porannych kapłani święcą potrawy wielkanocne (święconkę) przynoszoną w koszyczkach.
Wieczorem odprawiana jest Liturgia Wigilii Paschalnej. Jest to najważniejsza celebracja w Roku Liturgicznym. W trakcie Wigilii Paschalnej odprawiana jest : Liturgia Światła, kiedy to święci się ogień, od którego zapala się paschał - symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Kapłan kreśli na świecy paschalnej: krzyż i litery: Α i Ω. Oznacza to, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu jako Miłosierny Sędzia. Ponadto kapłan wbija w paschał pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa. Na koniec Liturgii Światła zapalony paschał wnoszony jest do pogrążonego w ciemnościach kościoła, a kapłan który po trzykroć zatrzymuje się oznajmia: "Oto światło Chrystusa". Przy trzecim zawołaniu - wszystkie światła zapalają się symbolizując rozproszenie mroku ludzkiego życia.
   Po tym następuje Liturgia Słowa, kiedy to odczytywane jest dziewięć czytań biblijnych, które są przeplatane psalmami responsoryjnymi i modlitwami.
W następnej kolejności odprawiana jest Liturgia Chrzcielna, Liturgia Eucharystyczna.
   Ceremonię kończy uroczysta procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, która jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoPoświęcenie pokarmów

tekst & fot: Jerzy Farkas.


Triduum Paschalne w obiektywie Edmunda Papskiego:

Misterium Męki Pańskiej

Misterium Męki Pańskiej

   24 marca 2013 roku, w niedzielne popołudnie byliśmy świadkami przedstawienia Misterium Męki Pańskiej. W spektaklu wzięli udział księża, Służba Liturgiczna oraz wierni naszej wspólnoty parafialnej. W trakcie tego poruszającego przedstawienia można było przenieść się w czasie do Wielkiego Piątku, kiedy to Jezus Chrystus - nasz Zbawiciel oddał za nas życie na krzyżu.
Wszystko odbyło się tak jak to opisuje nam ewangelista: była ostatnia wieczerza, pojmanie Chrystusa, sąd nad Jezusem, był wielki krzyż oraz realistycznie przedstawiona droga Zbawiciela na Golgotę. W trakcie swej wędrówki na Górę Czaszek Jezus - odgrywany przez ks. Sergiusza spotkał między innymi: św. Weronikę, Szymona z Cyrenei, czy w końcu niewiasty. Wymownym było dźwiganie wielkiego krzyża czy w końcu ukrzyżowanie , które odbyło się na chórze - symbolizującym górę.
Tworząc ten spektakl nie zapomniano o szczegółach: było wiele rekwizytów nawiązujących do tamtej epoki, szaty Zbawiciela były zbroczone krwią i potem.
   Poprzez takie przedstawienie męki pańskiej wierni mogli poczuć atmosferę tych dni, które stały się podstawą wiary katolickiej.
   Na zakończenie przemówił ks. proboszcz, który podziękował wszystkim za zaangażowanie i włożony wkład pracy w przedstawienie Męki Pańskiej. Wspólne zdjęcie wszystkich aktorów uwieńczyło spektakl.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoMisterium Męki Pańskiej

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Droga Krzyżowa ulicami miasta

Droga Krzyżowa ulicami miasta

   Na siedem dni przed Wielkim Piątkiem, wierni z naszego Dekanatu przeszli ulicami miasta niosąc na swych barkach wielki drewniany krzyż, na wzór drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa.
   Droga krzyżowa rozpoczęła się w kościele pw. Bł. Michała Kozala, następnie ulicami miasta doszła do kościoła pw. Chrystusa Króla i zakończyła się w kościele pw. NMP Gwiazdy Morza.
Pomimo niesprzyjającej aury: przenikliwego zimna, wiatru i zalegającego śniegu, podczas całej trasy do procesji z krzyżem dołączali kolejni pątnicy, którzy czując się na siłach nieśli krzyż do kolejnej stacji albo tacy , którzy swoją modlitwą wspierali niosących.
   Wzorem lat poprzednich krzyż z napisem "Jezu, ufam Tobie", nieśli: pensjonariusze schroniska Św. Alberta, członkowie grup parafialnych, młodzież, Służba Liturgiczna, księża. Niosąc go pokładali nadzieję, że przez tę procesję przybliżą się do Boga i odkupią swoje grzechy tak jak to uczynił za nas Jezus Chrystus.
   Nad bezpieczeństwem drogi krzyżowej ulicami naszego miasta czuwały dyskretnie patrole policyjne, dzięki którym dość sprawnie i bez większych korków pątnicy doszli do celu swojej wędrówki.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoDroga Krzyżowa ulicami miasta

tekst: Jerzy Farkas, foto: Edmund Papski


Bierzmowanie

Bierzmowanie

   W czwartek, 7 marca, podczas Mszy świętej o godzinie 17.00, 40 osobowa grupa młodzieży przyjęła Sakrament Bierzmowania. Po trzyletnim okresie przygotowania Ks. Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz przekazał im osobiście dar Ducha Świętego. Od tej pory będą umocnieni w wierze i staną się jej obrońcami.
Poprzez Sakrament Bierzmowania zjednoczyli się ściślej z Jezusem Chrystusem i zostali włączeni w misję ewangelizacyjną Kościoła katolickiego.
   Wsłuchując się w słowa Księdza Biskupa wypowiedziane podczas kazania młodzi ludzie otrzymujący Ducha Świętego dowiedzieli się o nowych wyzwaniach jakie stawia przed nimi Kościół. Jako świadomi katolicy będą musieli zmierzać się z powszechną laicyzacją, jakże popularną w obecnych, trudnych dla ludzi wierzących czasach. Tylko od nich zależy, czy dar Ducha Świętego w pełni wykorzystają i czy nie zaprzepaszczą szansy na zbliżenie się do Boga, bo przecież : „Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoBierzmowanie

tekst & foto: Jerzy Farkas


Jasełka

Jasełka

   6 stycznia 2013 roku, po zakończonej Mszy świętej dla dzieci o godzinie 13.00., mogliśmy obejrzeć Jasełka w wykonaniu najmłodszych przedstawicieli naszej wspólnoty parafialnej.
Jasełka, czyli widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach braci franciszkanów opowiadają jak to z narodzinami Jezusa było.
    Jak co roku, w pełni profesjonalnie przygotowane przez panie katechetki dzieci wyrecytowały i wyśpiewały całą prawdę o narodzinach Zbawiciela. Przepiękne kostiumy przygotowane przez rodziców uświetniły i podkreśliły pełny profesjonalizm młodych aktorów i piękno samych Jasełek.
   Przedstawienie spotkało się z wielkim zainteresowaniem ze strony wiernych, którzy pozostali po zakończonej mszy i długo przysłuchiwali się młodym aktorom, nagradzając ich na koniec długimi i głośnymi brawami.    Jak wyglądali Józef z Maryją, Trzej Królowie, pasterze i aniołowie - zapraszam do oglądania ich w galerii zdjęć. Miłego oglądania.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoJasełka

tekst & foto: Jerzy Farkas


Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia

   W pierwszy Dzień Świat po zakończonej Mszy świętej o godz. 13.00. mogliśmy wspólnie z dziećmi z grupy liturgicznej, pod kierunkiem pań katechetek, wysłuchać mini koncertu kolęd a nawet zaśpiewać je razem z małymi śpiewakami. Wszystko odbyło się w świątecznej scenerii, u stóp szopki bożonarodzeniowej. Jak co roku dzieci przyszły na tę Mszę ze swoimi rodzicami, babciami i dziadkami , przebrane za różne postacie biblijne, związane z Bożym Narodzeniem. Przeważały anioły , ale byli również pasterze, trzej królowie oraz Maryja i Józef. Ta żywa szopka na stałe wpisała się już w nasz okres świąt Bożego Narodzenia i cieszy się ogromną popularnością. Po zakończonej mszy niewielu ludzi poszło do domów. Większość pozostała i uczestniczyła czynnie w przedstawieniu przyjścia na świat Zbawiciela.
   Na zakończenie wszyscy udali się do "żywej szopki", z prawdziwymi zwierzętami, która znajdowała się przy domu księży. Wierni jako asysta dla Józefa i Maryi z dzieckiem na ręku, która jechała na kucyku, na wzór Świętej Rodziny. Miał być osiołek ale znając jego upór organizatorzy zdecydowali się na bardziej "komunikatywnego" kucyka.
   W szopce oprócz koników były również: owieczki, kozy, kury i gołębie. Taki sposób przedstawienia narodzin pańskich spotyka się z coraz liczniejszym zainteresowaniem o czym może świadczyć fakt, że z roku na roku coraz więcej parafian i gości przychodzi podziwiać inscenizację "żywej szopki".
   W imieniu ks. proboszcza pragnę podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tak barwnego uświęcenia Świąt Bożego Narodzenia, dzieciom, które tak pięknie śpiewały, właścicielom zwierząt, którzy wypożyczyli je do szopki, wszystkim tym, którzy brali udział w budowie i instalacji szopek, zarówno w kościele jak i koło plebanii.
   Z okazji Świąt Bożego Narodzenia duszpasterze z naszej parafii przesyłają swoim parafianom życzenia: Niech Nowonarodzony Zbawiciel świata obdarzy Was Kochani Parafianie oraz Was Drodzy Goście swoimi łaskami. Niech święta będą radosne a pokój Boży niech w Was przebywa. Na radosne Święta Bożego Narodzenia Wam wszystkim składamy serdeczne życzenia. Szczęść Boże.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoŚwięta Bożego Narodzenia

tekst & foto: Jerzy Farkas


Relikwie Bł. Jana Pawła II

Relikwie Bł. Jana Pawła II

   23 grudnia, w 4 niedzielę adwentu, nasza wspólnota parafialna przeżywała niecodzienną uroczystość. Oto podczas Mszy świętej o godzinie 10.00. gościliśmy w naszych progach JE Arcybiskupa - Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego Andrzeja Dzięgę. Pomimo natłoku obowiązków znalazł czas, aby przyjechać do naszego miasta, do naszego kościoła i wziąć udział w instalacji relikwii Bł. Jana Pawła II. Relikwie te, nasza parafia, otrzymała od Kardynała Stanisława Dziwisza, po usilnym staraniu naszego proboszcza ks. kan. Romana Garbicza.
   Uroczystości rozpoczęły się w Kaplicy M.B. Fatimskiej , gdzie po modlitwie, poświęceniu i błogosławieństwie ks. proboszcz odebrał z rąk Arcybiskupa relikwię i uroczyście wniósł je do kościoła. Zostaną one umieszczone przy relikwiach siostry Faustyny i jej spowiednika bł. ks. Michała Sopoćki, pod obrazem "Jezu, ufam Tobie".
   Na samym początku Mszy świętej dostojny gość,został powitany przez przedstawicieli parafian oraz - gospodarza - ks. proboszcza. W trakcie powitania ks. Garbicz przedstawił, pokrótce, realizację swojego pomysłu otrzymania dla naszej wspólnoty relikwii po Wielkim Rodaku - Janie Pawle II. Trzeba przyznać, że dobrego pasterza poznać można po tym, że dba o swoje owce, a niewiele parafii w naszym regionie, jak i całej Polsce, może pochwalić się takimi relikwiami.
   Ksiądz Arcybiskup zapewnił o swojej nieustającej modlitwie w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze naszego rodaka, ale również uświadomił nam o niepowtarzalnej szansie, którą daje nam obecność relikwi w naszym kościele. Wszelkie prośby i podziękowania ku Bogu mogą być kierowane za pośrednictwem błogosławionego sługi bożego Jana Pawła II, któremu nie obce były problemy Tej Ziemi - Polskiej Ziemi.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoRelikwie Bł. Jana Pawła II

tekst & foto: Jerzy Farkas


Rodzimy się by wiecznie żyć

Rodzimy się by wiecznie żyć

   Listopad to miesiąc smutku i radości, miesiąc wspomnień i pamięci. Pamięci o ludziach, którzy odeszli, których z nami już nie ma, a jednak żyją w naszej pamięci.
   W Dniu Zadusznym odwiedzamy cmentarze i pogrążamy się w modlitwie za zmarłych. Śmierć jest doświadczeniem, które czeka nas wszystkich. Zaabsorbowani codziennością nie zastanawiamy się nad tym zbyt często. Skłonni do odsuwania myśli o śmierci, często zapominamy, co mówi na jej temat nasza wiara.
   18.11.2012r. dzieci z grupy liturgicznej tradycyjnie podczas Mszy św. o godz. 13-tej - przedstawiły program artystyczny poświęcony pamięci tym, którzy odeszli do „domu Ojca”. Występ został wzbogacony prezentacją mulitimedialną, przygotowaną przez ks. Edwarda.
   W te listopadowe dni, powinniśmy zastanowić się nad własnym życiem, które kiedyś będzie miało swój ziemski kres, by iść przez nie czyniąc dobrze, kochać ludzi, pomagać innym by kiedyś wejść do nieba z wieńcem zasług zdobytych na ziemi.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoRodzimy się by wiecznie żyć

tekst & foto: Bożena Boczkowska


Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych

    1 listopada, jak co roku obchodzimy, uroczystość ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych. 2 listopada modlimy się za dusze czyśćcowe, tzw. Zaduszki. W te dni pamiętamy o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas.
   W naszym kraju, tradycja nakazuje nam odwiedzanie grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów. Odwiedzając miejsca wiecznego spoczynku, zachowajmy należytą powagę, zastanawiając się nad naszym przemijaniem i przywołajmy ulotne wspomnienia.
   Cmentarz jest miejscem szczególnym, gdzie spoczywają nasi najbliżsi; dziadkowie, rodzeństwo, nasi rodzice, również najbliżsi naszych znajomych. Święto Zmarłych jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem , nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień, do dzielenia się troskami, kłopotami i radością. W ten wyjątkowy dzień, kiedy to na cmentarzu spotkają się zarówno osoby wierzące jak i niewierzące, stajemy przy grobach i zastanawiamy się : kim była bliska nam osoba? Czy wystarczy kupić kwiaty, zapalić znicz i odmówić modlitwę, by oddać Jej należny hołd? Może nadeszła okazja, aby poświęcić Jej trochę więcej czasu. Dzień Zmarłych jest zachętą do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Kultywowanie pamięci zmarłych członków rodziny, to także dobra lekcja dla naszych dzieci. Pamięć o zmarłych jest świadectwem człowieczeństwa.
   Jak co roku na Cmentarzu Miejskim w Świnoujściu zostały odprawione dla wiernych dwie Msze święte: pierwsza o godz. 11.00 a druga o godz. 14.00. Po zakończonej mszy o godz. 14.00 odbyła się procesja, podczas której modliliśmy się za naszych zmarłych. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych: deszcz i przenikliwe zimno, wierni nie zawiedli i pogrążeni w cichej modlitwie podążali alejkami cmentarza dając świadectwo nie przemijania życia po śmierci.
   Symboliczne znicze zapłonęły również przy kaplicy cmentarnej oraz przy pomniku ofiar Katynia 1940 i przy grobie księdza Jerzego Popiełuszki. Te płonące znicze "mówiły" : pamiętamy , nie zapomnimy i nie ustajemy w modlitwie!

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoWszystkich Świętych

tekst & foto: Jerzy Farkas


XII Dzień Papieski - Jan Paweł II - Papież Rodziny

XII Dzień Papieski

   JAKA JESTEŚ RODZINO ? POLSKA RODZINO !

   W niedzielę 14 października obchodziliśmy XII Dzień Papieski, tym razem pod hasłem: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”.
   Z tej okazji w kościele p.w. błog. Michała Kozala BM, podczas mszy świętej o godz.13-tej, której przewodniczył ks. Edward, nasi niezawodni uczniowie z grupy liturgicznej, po raz kolejny zaprezentowali montaż słowno-muzyczny , wzbogacony przepiękną prezentacją multimedialną, którą opracował i przygotował ks. Edward. Dzieci przypomniały zgromadzonym wiernym, jak ważne i szczególne miejsce w nauczaniu Papieża zajmowały małżeństwo i rodzina . Nie zapominajmy o tym, co Jan Paweł II chciał nam przekazać i weźmy sobie do serca jego słowa , że rodzina jest prawdziwym skarbem całego narodu.
   Warto również wspomnieć, że tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się w Rok Wiary, który w czwartek 11 października zainaugurował Benedykt XVI. Rok Wiary ma być odpowiedzią na kryzys życia religijnego, jak i duchowego . Głównym przesłaniem Roku Wiary jest to, aby wierni na nowo odkryli swoje korzenie. Zaleca się, aby częściej czytać Pismo Święte oraz książki poświęcone wierze.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoXII Dzień Papieski

tekst & foto: Bożena Boczkowska


Wizyta Arcybiskupa

Wizyta Arcybiskupa

   15 sierpnia wieczorna Msza święta nabrała specjalnego wymiaru z powodu przyjazdu do naszej parafii J.E. ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Ksiądz Arcybiskup odprawił nabożeństwo, w trakcie którego poświęcił w głównym kościele i w kaplicy WITRAŻE oraz w kaplicy M.B. Fatimskiej poświęcił STACJE DROGI KRZYŻOWEJ i KRZYŻ.
   Ks. Arcybiskup pomimo natłoku prac znalazł chwilę, aby przyjechać do Świnoujścia, gdzie poza uczestnictwem w wieczornej Mszy świętej, był honorowym patronem VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. Koncert ropoczął się o godzinie 20.00, podczas którego mogliśmy wysłuchać utworów wybitnego, światowej sławy kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego – Symfonii pieśni żałosnych. Dodatkowo w kościele mogliśmy zobaczyć wystawę rzeźby strukturalnej- Ryszarda Wilka „Współbrzmienie – Zapis Pamięci” , która była związana z koncertem.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoWizyta Arcybiskupa część 1

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoWizyta Arcybiskupa część 2

tekst & foto: Jerzy Farkas


40 lecie kapłaństwa

40 lecie kapłaństwa

   W niedzielę, 17 czerwca 2012 roku o godz. 13.00. została odprawiona Msza odpustowa z okazji święta patrona bł. Michała Kozala. Uroczystości odpustowe zostały połączone z jubileuszem 40 lecia kapłaństwa naszego księdza proboszcza.
   Z uwagi na podniosłość tej podwójnej uroczystości gościliśmy w naszej wspólnocie trzy zespoły wokalne: Chór mieszany "Kantylena", kwintet męski "Chwaty" oraz Chór Ewangelizacyjny "Claret Gospel" z Wybrzeża Kości Słoniowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się księża z naszego dekanatu: z parafii pw. Chrystusa Króla, NMP Gwiazdy Morza, Śś. Stanisława i Bonifacego B.M., jak również księża, z którymi dostojny jubilat współpracował , poza granicami naszego miasta.
   W trakcie nabożeństwa, Słowo Boże skierował do wiernych ksiądz misjonarz, za pośrednictwem którego odwiedził nas Chór Ewangelizacyjny z południa Afryki. Mówił w większości o życiowej misji księdza proboszcza, któremu przyświecała myśl "Oto idę Panie świadectwo dać prawdzie, aby świat uwierzył."
   Wspominając naszego jubilata należy przypomnieć jego drogę do godności ks. proboszcza parafii pw. Bł. Michała Kozala:

 • 20.02.1948r. - urodził się w Suliszewie
 • 29.02.1948r. - chrzest w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Drawnie
 • 14.12.1958r. - Sakrament Bierzmowania w Suliszewie z rąk bp Jerzego Stroby
 • 18.06.1972r. - święcenia kapłańskie w Stargardzie Szczecińskim z rąk bp Jerzego Stroby

Od 1 lipca 1972 roku do 7 stycznia 1985 roku pełnił posługę wikariuszowską w parafiach: w Policach, Starej Dąbrowie, Gryficach i Szczecinie. Jako proboszcz prowadził parafie w Mostkowie, Reczu i Świnoujściu. Od 29 października 1989 roku jest proboszczem naszej parafii.
Od 1 września 1994 do 24 sierpnia 2003 roku jest Wicedziekanem Dekanatu Świnoujście. 17 lipca 1989 otrzymał tytuł honorowego kanonika Kapituły Katedralnej w Szczecinie.
   Po zakończonej Mszy świętej ks. Roman przyjął bukiety kwiatów, drobne upominki i najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i zdrowia od swoich współpracowników, przedstawicieli Służby Liturgicznej, grup modlitewnych i osób indywidualnych. W ten sposób wierni pokazali, że nie zapominają o swoim proboszczu i wspierają go modlitewnie w jego posłudze kapłańskiej.

   Dopełnieniem święta parafialnego i jubileuszu proboszcza odbył się festyn pzrafialny.
    Miał on miejsce na podwórzu u stóp domu parafialnego i Księżówki północy i przyciągnął wielu gości. Na miejscu można było między innymi posilić się grochówką, bigosem, kiełbasą z rusztu, spróbować słodkich wypieków czy wreszcie napić się gorącej kawy lub herbaty.
   Udział w tym "rodzinnym" spotkaniu wzięli także przebywający z misją ewangelizacyjną członkowie zespołu z Wybrzeża Kości Słoniowej „Claret Gospel”. W oryginalnych strojach zaprezentowali swój folklor oraz własny sposób wyznawania wiary . W trakcie festynu zbierali ofiary na budowę kościoła Miłosierdzia Bożego na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Jedną z atrakcji festynu był przyjazd motocyklistów ze świnoujskiego klubu „Czarne Wdowy”. Przejażdżki motocyklem były nie lada atrakcją dla najmłodszych parafian.
   Jak wyglądały uroczystości jubileuszowe i festyn parafialny można zobaczyć w galerii fotograficznej, do której serdecznie zapraszam.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii foto40 lecie kapłaństwa

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoFestyn parafialny

tekst & foto: Jerzy Farkas


Boże Ciało

Boże Ciało

   Inicjatorką ustanowienia tego święta była św. Julianna z Cornillon, która żyła w latach 1193-1258. Kiedy była przeoryszą klasztoru augustianek w Mont Cornillon, w roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii.
Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy.
   W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
   Bezpośrednim impulsem do ustanowienia święta stał się cud, jaki wydarzył się w miejscowości Bolsena. Kapłan, który odprawiał Mszę świętą, trącił ręką kielich, który przechylił się tak nieszczęśliwie, że wylało się kilkanaście kropel krwi Chrystusa na korporał. Przerażony kapłan ujrzał, że krople wina zmieniły się w krople krwi.
   Zawiadomiony o tym cudzie papież, zabrał ten święty korporał i do dnia obecnego znajduje się on w bogatym relikwiarzu w katedrze Orvieto. Do dzisiaj są na nim plamy. W czasie procesji Bożego Ciała obnoszony jest zamiast monstrancji. Korzystając, że na dworze papieskim w Orvieto był wówczas św. Tomasz z Akwinu, papież Urban IV polecił mu opracowanie tekstów liturgicznych do Mszy świętej i do Liturgii Godzin kapłańskich. Wielki doktor Kościoła uczynił to po mistrzowsku. Tekstów tych używa się do dziś - zwłaszcza często śpiewany jest hymn Pange lingua (Sław, języku...) - i jego dwie ostatnie zwrotki (Przed tak wielkim Sakramentem).
   W naszej wspólnocie uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się od Mszy świętej o godzinie 10.00. po której ulicami naszego miasta przeszła odświętna procesja. Jak co roku Najświętszy Sakrament niesiony na rękach kapłanów podążał od kościoła do czterech kolejnych ołtarzy. Pierwszy z nich znajdował się u zbiegu ulic Rycerskiej, Gdańskiej i Warszawskiej, następne znajdowały się przy wieżowcu ul. Kujawskiej 4, przy domu, przy ul. Szkolnej i ostatni - tradycyjnie przy naszym kościele.
   Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w uroczystościach Bożego Ciała wzięło udział bardzo dużo dzieci i młodzieży. Dzieci - zwłaszcza dziewczynki pierwszokomunijne sypały kwiatki a chłopcy asystowali przy niesionych chorągwiach.
   Na zakończenie, u stóp ostatniego ołtarza, wszystkim uczestnikom podziękował ksiądz proboszcz , zapraszając jednocześnie na obchody swojego 40 lecia kapłaństwa, które odbędą się 17 czerwca.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoBoże Ciało


tekst & foto: Jerzy Farkas


Rocznica I Komunii Świętej

Rocznica I Komunii Świętej

   20 maja podczas Mszy świętej o godzinie 13.00. nasza wspólnota parafialna przeżywała uroczystość rocznicową I Komunii Świętej. Dzieci klas trzecich , które dokładnie rok temu przystępowały do jednego z najważniejszych sakramentów przybyły do naszej świątyni, aby wspólnie z rodzicami i chrzestnymi podziękować Bogu za dar, który otrzymały. Przez ten cały rok mogły w pełni uczestniczyć w sprawowaniu Eucharystii i przyjmować Ciało Chrystusa pod postacią hostii.
   Podobnie jak podczas I Komunii Świętej, dzieci brały czynny udział we Mszy świętej: czytając , śpiewając i przedstawiając Dekalog w bardzo oryginalny sposób w ramach kazania.
   Obchody rocznicowe odbyły się w pięknej scenerii złożonej między innymi z serca wykonanego z 300 róż i dwóch pięknych tablic wzorowanych na kamiennych tablicach Mojżesza.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoRocznica I Komunii Świętej


tekst & foto: Jerzy Farkas


Nowi ministranci

Nowi ministranci

   13 maja 2012 roku w trakcie Mszy świętej o godz. 13.00. mogliśmy być świadkami małej uroczystości. Było to przyjęcie do grona służby liturgicznej ołtarza nowych ministrantów. Po zakończonym kazaniu ośmioro młodych ludzi: Bartosz K. Sebastian K. Kacper Ch. Daniel T. Rafał K. Kamil P. Daniel Ch. i Dawid L. stanęło przed ołtarzem i głównym celebransem ks. Edwardem, aby złożyć uroczyste przyrzeczenie. Następnie przyjęli z rąk ks. Artura komże, które będą nosić z dumą, na znak swojego oddania Bogu i chęci służenia przy ołtarzu Pana.
   Od tej pory będą sprawowali swoją posługę ministrancką z wiarą i radością. Obowiązki ministranta będą wypełnili sumiennie i będą dawać świadectwo Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.
   Nam pozostaje modlić się, aby ci młodzi ludzie wytrwali w swoim postanowieniu i przynosili chlubę swojej parafii , jak i księżom, z którymi wspólnie modlić się będą przy ołtarzu.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoNowi ministranci


tekst & foto: Jerzy Farkas


Inscenizacja wielkanocna

Inscenizacja wielkanocna

   „ Jezus żyje, z grobu wstał, wszystkim wieczne życie dał ”.
   15 kwietnia 2012, podczas Mszy św. o godz. 13-tej odbyło się w naszym kościele parafialnym przedstawienie wielkanocne, które pomogło nam zastanowić się nad cudowną prawdą o zmartwychwstaniu Chrystusa , a także dostarczyło chwil zadumy nad własnym życiem.
   Dzieci z grupy liturgicznej wcieliły się w role żołnierzy, kobiet idących do grobu, aniołów i apostołów. Inscenizację wzbogacono slajdami i radosnymi pieśniami w wykonaniu scholi dziecięcej.
   Myślimy, że wszystkim się podobało. ALLELUJA!

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoInscenizacja wielkanocna


tekst & foto: Organizatorzy


Triduum Paschalne

Triduum Paschalne

   Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek, od tego dnia do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w swojej historii: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz jego zmartwychwstanie.
   Ostatnie trzy dni upamiętniające Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i Zmartwychwstałego przypominają trzy etapy jednego wydarzenia - zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią.
   Pierwsi chrześcijanie świętowali Misterium Paschalne co tydzień, podczas niedzielnej Eucharystii, ale już św. Augustyn, opisując zwyczaje z przełomu IV i V wieku, mówił o Świętym Triduum, a mianowicie o dniu śmierci Chrystusa (Wielki Piątek), jego odpoczynku w grobie (Wielka Sobota) i jego Zmartwychwstaniu w Noc i Dzień Niedzieli Paschalnej.
W czasach Amalariusza z Mesu, w IX wieku, przyjęto rozpoczynanie Triduum Paschalnego już w Wielki Czwartek. Reforma posoborowa wróciła do pierwotnego zwyczaju obchodzenia Triduum Paschalnego, przywracając centralne miejsce Nocy Paschalnej.
   Obecnie uroczystości wielkanocne rozpoczynają się mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Punkt kulminacyjny osiągają w Wigilię Paschalną, a kończą się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

   Liturgia Wigilii Paschalnej - jedna z najważniejszych celebracji w roku ! Podczas niej następuje poświęcenie ognia, paschału i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Wzorem lat poprzednich celebracja poświęcenia ognia i paschału rozpoczęła się przed budynkiem kościoła. Tam, główny celebrant - ks. Artur poświęcił ogień, od którego został odpalony paschał. Na świecy paschalnej został zakreślony znak krzyża oraz litery: Α (alfa) i Ω (omega). Jest to symbol oznaczający, że na początku był Bóg i on też przyjdzie na końcu.
   Na koniec w paschał zostało wbitych pięć gwoździ (gron) symbolizujących pięć ran Chrystusa.
Po tej ceremonii kapłan w asyście ministrantów i lektorów wniósł świecę do pogrążonego w całkowitych ciemnościach kościoła zatrzymując się po trzykroć w drodze do ołtarza, powtarzając słowa: "Oto Światło Chrystusa" - symbolizujące Chrystusa, który rozprasza mroki ludzkiego życia, nadając mu sens.
   W dalszej części ceremonii ministranci, lektorzy oraz ks. Artur przeczytali wiernym fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu - opowiadające o wyzwoleniu ludu wybranego oraz o zmartwychwstaniu Pana Naszego - Jezusa Chrystusa.
   Po homilii ks. proboszcz poświęcił wodę w chrzcielnicy i miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Wierni wyznali swoją wiarę oraz wyrzekli się szatana.
Na koniec, około północy wierni w uroczystej procesji przeszli wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem, dając tym samym dowód wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego - Prawdziwie Zmartwychwstałego!!!

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoTriduum Paschalne


tekst & foto: Jerzy Farkas


Niedziela palmowa

Niedziela palmowa

   Niedziela Palmowa, inaczej zwana jako Niedziela Męki Pańskiej, została ustanowiona na pamiątkę przybycia Zbawiciela do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
   W naszej parafii poświęcenie palm odbywało się na początku każdej Mszy świętej. Po poświęceniu kapłan odczytywał fragment Ewangelii mówiący o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. W dalszej części Eucharystii przedstawiana była Męka Pańska.
   Tegoroczna Niedziela Palmowa miała swój specyficzny wymiar, ponieważ zbiegła się z wizytacją duszpasterską JE Biskupa Mariana Kruszyłowicza. Było to dokończenie wizytacji sprzed 2 tygodni, kiedy to ksiądz biskup musiał wyjechać do Berlina. W trakcie tej wizytacji JE spotkał się z przedstawicielami grup modlitewnych oraz czynnie brał udział w sprawowaniu Eucharystii.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoNiedziela palmowa

tekst & Foto: Jerzy Farkas


Bierzmowanie

Bierzmowanie

   18 marca 2012 roku podczas Mszy św. o godz. 10.00 gościliśmy JE Biskupa Mariana Kruszyłowicza, który przybył do nas z duszpasterską wizytacją, podczas której udzielił Sakramentu Bierzmowania.
   Dostojny gość został powitany przez ks. proboszcza oraz przez delegację rodziców kandydatów. Rodzice złożyli na ręce ks. biskupa kwiaty oraz poprosili o udzielenie sakramentu. W trakcie nabożeństwa nastąpił dialog ks. proboszcza z ks. biskupem potwierdzający przygotowanie kandydatów do przyjęcia Ducha Świętego. Sami kandydaci również potwierdzili chęć otrzymania z rąk biskupa Sakramentu Bierzmowania.
   Udzielenie sakramentu miało tradycyjny wymiar, tj. kandydaci podchodzili do stopni ołtarza, gdzie ks. biskup czynił znak krzyża na ich czole wymawiając słowa: Przyjmij znamię daru Ducha Świętego!
   Na zakończenie uroczystej Eucharystii, młodzież podziękowała JE ks. Biskupowi Marianowi za przybycie i udzielenie sakramentu a naszym kapłanom za przygotowanie ich do tego ważnego wydarzenia. Ks. biskup poświęcił też pamiątkowe krzyże, które mają im przypominać o otrzymaniu Ducha Świętego.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoBierzmowanie

tekst & Foto: Jerzy Farkas


Komunikat Kancelarii Kurii Metropolitalnej w Szczecinie

   Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga z radością serca podaje do wiadomości, że Jego Świątobliwość Ojciec Święty Benedykt XVI, dnia 30 stycznia 2013 roku, ośmiu kapłanom z prezbiterium Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej nadał godności papieskie. Są to: Obdarzeni godnością Kapelana honorowego Jego Świątobliwości (ze zwyczajowym tytułem prałata):

 • ks. Andrzej DOWAL - kustosz Sanktuarium Macierzyństwa NMP i dziekan dekanatu Trzebiatów
 • ks. Józef CYRULIK - dziekan dekanatu Łobez
 • ks. Roman GARBICZ - proboszcz parafii bł. bpa Michała Kozala w Świnoujściu
 • ks. Jan MAZUR - z Domu Księży Emerytów
 • ks. Henryk SILKO - Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie
 • ks. Marian WITTLIEB - proboszcz parafii Międzyzdroje
 • ks. Henryk WEJMAN - Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego
 • Do godności Prałata honorowego Jego Świątobliwości (prałatura wyższego stopnia) został podniesiony - dotychczasowy Kapelan honorowy Jego Świątobliwości - ks. Jerzy STECKIEWICZ - proboszcz i dziekan w Królewcu (Kaliningradzie).
   Prałatura jest tytułem nadawanym na wniosek i prośbę biskupa diecezjalnego przez Stolicę Apostolską.
   Stanowi ona znak uznania zasług duchownego dla Kościoła. Tytuł ten uprawnia do noszenia sutanny w kolorze amarantowym. W Kościele polskim zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości. Ponadto zwyczajowo tytułu tego używa się też w odniesieniu do czterech kapłanów spełniających najwyższe, określone funkcje w kapitule katedralnej czy kolegiackiej.


opracował: Jerzy Farkas


Występ chóru LOGOS

Występ chóru LOGOS

   29 stycznia 2012 roku po zakończonej Mszy świętej o godz. 11.30 mogliśmy wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu młodzieży skupionej wokół chóru LOGOS pod kierownictwem Pani Elżbiety Naklickiej.
   Chór Logos wywodzi się z powołanego we wrześniu 1998 roku w Liceum Fundacji „LOGOS” szkolnego chóru żeńskiego. Założenie i prowadzenie chóru powierzono pani Elżbiecie Naklickiej - dzisiejszemu dyrektorowi i dyrygentowi Chóru. Pracami zespołu kieruje też pani Joanna Manista i pan Krzysztof Naklicki. W 2004 roku na wskutek napływu dziewcząt z różnych szkół chór , dzięki Prezydentowi Miasta , przekształcił się w chór miejski, ale zachował swoją pierwotna nazwę LOGOS. W 2007 roku , z inicjatywy młodzieży powstała grupa głosów męskich.
   W naszym kościele młodzież dając koncert kolęd zbierała ofiarowane przez wiernych pieniążki na dofinansowanie własnej działalności. Występ chóru spotkał się z dużym zainteresowaniem i nagrodzony został gromkimi brawami.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoWystęp chóru LOGOS

tekst & Foto: Jerzy Farkas


Jasełkowe Przedstawienie 2012r.

Jasełkowe Przedstawienie 2012r.

   Tradycją naszej Parafii są Jasełka Bożonarodzeniowe, które przygotowane przez dzieci możemy obejrzeć w kościele.
   Jasełka to trwały element polskiej religijności, tradycji i kultury, który trzeba pieczołowicie pielęgnować.
   W niedzielę 8 stycznia - w święto Chrztu Pańskiego, po Mszy św. o godz. 13.00 dzieci z Grupy Liturgicznej (ok. 25 osób) zaprezentowały Jasełka Bożonarodzeniowe. Jest to przedstawienie wyjątkowe, ponieważ słowa wypowiadane przez aktorów przypominały nam historię narodzenia Pana Jezusa, więc najważniejsza dla widzów była możliwość refleksji nad tym wydarzeniem. Dziękujemy młodym artystom za dostarczenie nam okazji do powrotu w naszych myślach do betlejemskiej szopki i za przypomnienie nam po raz kolejny tego ważnego wydarzenia.
   W kościele wśród zgromadzonych można było dostrzec ludzi starszych, jak i małe dzieci, które były bardzo zainteresowane przedstawieniem. Młodzi artyści cudownie odegrali role pastuszków, aniołów, trzech króli i świętej Rodziny. Rodzice ze wzruszeniem przyglądali się występom swoich pociech oraz wsłuchiwali się w dziecięcy śpiew kolęd.
   Z pewnością wszystkim zgromadzonym spodobały się występy. Widać to było po wielkich oklaskach jakie otrzymali aktorzy.
   W podziękowaniu od ks. proboszcza młodzi artyści za swoją pracy zebrali zapłatę w formie słodyczy. Było duuużoo radości.
Niech radość Bożego Narodzenia trwa w naszych rodzinach przez cały rok.

kliknij w ten aparat a wejdziesz do galerii fotoJasełkowe Przedstawienie 2012r.

tekst: Bożena Boczkowska
foto: Jerzy Farkas


Copyright by Jerzy Farkas